آرشیو مطالب
مدرسه نو
خبرنامه داخلی مجمع خیرین مدرسه ساز کاشان

دانلود نسخه PDF دی ماه 1393
دانلود نسخه PDF فروردین ماه 1394
مقالات و کتاب ها
سخن روز

 جهت مراجعه به کانال مجمع خیرین مدرسه ساز به آدرس ذیل مراجعه نمایید

https://telegram.me/mkhmk1384

 

قرآن برخی از کرامت های اخلاقی را در آیات زیربه ما آموزش داده است:

الف) کرامت بخشیدن به "یتیمان"، با دست مهر و لطف بر سر آنها

فجر۱۷- كَلَّا ۖ بَلْ لَا تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ وَلَا تَحَاضُّونَ عَلَىٰ طَعَامِ الْمِسْكِينِ

ب) مسکن نیکو و مناسب برای بی پناهان فراهم کردن

یوسف۲۱- وَقَالَ الَّذِي اشْتَرَاهُ مِنْ مِصْرَ لِامْرَأَتِهِ أَكْرِمِي مَثْوَاهُ ...

ج) پرهیز از درشتگوئی وگفتار مودب ونیکو با والدین داشتن

اسراء ۲۳- فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا

د) برخورد کریمانه با لغو و لاطائلات

فرقان ۷۲- وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا

 ه) کسب تقوا برای رسیدن به مقام کرامت 

حجرات۱۳- يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ

 

 

 

مروري بر مرکز آموزش و مراقبت از بيماران اوتيسم کاشان

مریم خیامی¬پور

مقدمه

بيشتر کودکان مبتلا به اوتيسم به ضعف يادگيري مبتلا هستند. بنابراين براي کودکان مبتلا به اوتيسم، يادگيري موفق به داشتن يک برنامه شخصي با طراحي خوب بستگي دارد. بررسی‌های متعددي بر ضرورت وجود ساختار در تعليم و تربيت کودکان مبتلا به اوتيسم تأکید دارند. وجود ساختار می‌تواند هم بر رفتار آن‌ها و هم بر قدرت يادگيري آن‌ها تأثیر مثبتي داشته باشد. احتمال دارد که کودکان مبتلا به اوتيسم نتوانند در برابر تجربيات فراگيري خود واکنش معناداري نشان دهند. با توجه به گستره وسيع طيف کودکان مبتلا به اختلالات اوتيسمي بسيار مهم است که معلمان با علائم اوليه اوتيسم آشنا باشند چرا که احتمال دارد کودکان بسياري با اشکال خفيف اين اختلال در کلاس‌های درس مدرسه عادي حضور داشته باشند. همچنين معلمان بايد بدانند که براي به حداکثر رساندن توان آموزشي چنين کودکاني چه روش‌هايي را به کار بگيرند.

تصوير ناموزون مشکلات اين کودکان بيمار می‌تواند در نظر معلمان کاملاً نگران‌کننده باشد و برخي از آنان را به اين باور برساند که اين کودکان، تنبل و نافرمان هستند و در نتيجه از اين نکته غافل بمانند که آن‌ها با مشکلات واقعي دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بنابراين تشخيص اين نکته که شايد آن‌ها براي انطباق با روش تدريس به يک انگيزه و روش متفاوت نيازمندند، اولين گام در تعليم و تربيت آنان است. لازم به ذکر است که هرگونه تعللي در تشخيص اين بيماري می‌تواند به وخیم‌تر شدن مشکلات کودکان منجر شود. اين نکته به‌خصوص در مورد دانش‌آموزانی که بيماري آن‌ها تشخيص داده نشده و در مدارس معمولي به سطح راهنمايي وارد شده‌اند و در عين حال، کمک انفرادي چنداني دريافت نکرده‌اند، بسيار اهميت دارد. در هنگام آموزش کودکان مبتلا به اوتيسم بايد به خاطر داشت که آنان با يکديگر بسيار متفاوت‌اند و در توان علمي و رفتار خود باهم فرق فاحش دارند. برخي نياز دارند تا از امکانات تخصصي براي بيماران مبتلا به اوتيسم مثل کلاس‌ها، مراکز و مدارس خاص استفاده کنند و براي برخي ديگر همان موارد آموزشي که مدارس معمولي ارائه می‌دهند، کافي است. چند سال اول مدرسه می‌تواند براي بسياري از اين کودکان و خانواده‌های آنان يک کابوس باشد. با بزرگ‌تر شدن کودکان، رفتار آن‌ها اغلب مشکل‌تر می‌شود و اين می‌تواند در مدارس ابتدايي مشکلاتي را به بار آورد. برخي از آنان به‌خصوص آن‌ها که مشکلات رفتاري بارز دارند مجبورند که ابتدا در مراکز تخصصي آموزش ببينند، اما به‌محض کنترل کردن رفتارها می‌توان آن‌ها را به مدارس معمولي فرستاد. براي اثربخشي بيشتر يادگيري دانش­آموزان اوتيسمي لازم است که والدين و معلمان رابطه نزديکي با هم داشته باشند. اهميت بسيار دارد که والدين در هرگونه برنامه اقدام و بخصوص در مراحل اوليه يادگيري درگير شوند. ارائه منظم گزارش و اطلاعات درباره پيشرفت کودک به والدين می‌تواند کمک کند. تکاليف مدرسه می‌تواند مشکل عمده باشد که رابطه بين خانه و مدرسه را واجب می‌کند. اطلاعات والدين نيز می‌تواند براي معلمان بسيار باارزش باشد تا با کمک آن‌ها بتوانند به درستي به نيازهاي دانش­آموزان اوتيسمي بپردازند.

اهميت ايجاد خودباوري در والدين و توانايي آن‌ها براي کمک به کودکان خود را نبايد دست کم گرفت. برنامه‌های بسياري رهنمودهاي لازم را درباره نحوه کمک به والدين به کودکشان دربردارند، اما والدين علاوه بر چنين برنامه‌ای به زمان، حمايت و تشويق نياز دارند. در شرايط آرماني بايد بين خانه و مدرسه ارتباط و مذاکره مستمر وجود داشته باشد.

می‌توان گفت هيچ برنامه آموزشي وجود ندارد که براي همه کودکان اوتيستيک مفيد باشد. براي کودک برنامه‌اي مفيد است که با علايق و توانایی‌های او مطابقت داشته باشد. به هر حال بايد در نظر داشت که هميشه شرايط کاملاً ایدئال نيست و يافتن بهترين درمان نيز با محدودیت‌هایی چون عدم دسترسي به مدارسي که در اين زمينه برنامه‌ریزی داشته باشد يا داراي درمانگر باشد، عدم تطابق برنامه مورداستفاده در مدرسه با نيازهاي کودک و دور بودن مدرسه و هزينه‌هاي آن مواجه است.

افراد اوتيستيک نيز مانند ساير انسان‌ها هستند. آن‌ها نيز نقاط ضعف و قوت، احساس و نيازهايي دارند، تنها تفاوت افراد اوتيستيک با سايرين اين است که اين افراد ناتوانی‌هایی را در مجموع دارند که شايد هر کدام از اين ناتوانی‌ها را جدا جدا در ساير افراد بتوان ديد. بعضي از کودکان اوتيستيک حتي از نظر درجه هوشي از افراد معمولي بالاترند. براي کمک به اين افراد نياز است که مربيان و درمانگران مطالعات کافي و مناسب را داشته باشند تا بتوانند هر چه مؤثرتر و مناسب‌تر با اين بيماران کار کنند. بعضي از کودکان اوتيستيک نياز دارند تا بيشتر در زمينه رفتارهاي اجتماعي با آن‌ها کار شود. بعضي نيازمند تصحيح رفتارهاي تهاجمي و خودآزاري هستند.

معرفي مرکز اوتيسم کاشان

مرکز اوتيسم کاشان بر اساس نياز به حمايت، خدمات، پشتيباني، آموزش و بالندگي تأسيس خواهد شد تا نقشي کليدي در آموزش و بالنده نمودن افراد مبتلا به اوتيسم، خانواده‌هاي درگير، و جامعه اوتسيم ايفا نمايد.

دلايل توجيهي تشکيل مرکز اوتيسم کاشان

 1. آموزش بايد در مکاني آرام و خالي از استرس انجام گيرد که هميشه در خانواده اين موقعیت فراهم نيست.
 2. از جنبه امنيتي براي مربيان که عمدتاً زن هستند، آموزش در هر خانه‌ای ممکن نيست. علاوه بر این، استخدام مربیان دلسوز و جوان با مدرک مرتبط در این بخش به کارآفرینی و ایجاد شغل کمک زیادی می­کند.
 3. از لحاظ عرفي، خانواده‌ها يک غريبه را هر روز در خانه خود نمي‌پذيرند و اين اکراه مسلماً کار آموزش را مختل مي‌کند.
 4. عدم هماهنگي در سيستم دستمزد (حق آموزش) براي مربيان بعضاً به تضييع حق مربي يا خانواده منجر می‌شود.
 5. لزوم نظارت بر کار مربي، اخذ بازخورد و پیگیری‌های بعدي.
 6. آموزش کودک اوتيسم يک کار تيمي است که بايد گفتار درمان، کار درمان، بازي درمان و... را در کنار خود داشته باشد و اين امر در يک مرکز آموزشي می‌تواند اتفاق بيافتد.
 7. کودکان مبتلا به اوتيسم بعد از گذراندن کودکي و رسيدن به دوره نوجواني نياز به آموزش مخصوص در زمينه مهارت آموزي و حرفه‌آموزی دارند تا بتوانند در آينده جايگاه خود را در اجتماع پيدا کنند، بنابراين نياز به مراکزي هست تا اين آموزش را پي بگيرد.
 8. توان مالي خانواده‌های بی‌بضاعت در حدي نيست که براي فرزندان خود مربي بگيرند و آموزش خصوصي در منزل داشته باشند و به اين ترتيب اين کودکان از داشتن آموزش محروم مي‌شوند.
 9. به‌کارگیری تکنيک‌هاي آرام‌سازی (آرام بخشي) و تخليه انرژي و ورزش براي کودکان اوتيسم بسيار لازم است تا زمينه آموزش مؤثرتر را به‌وجود بياورد که اين امکانات در خانه‌ها وجود ندارد و نياز به فضاهاي مخصوص است.
 10. مرکزي که در طول چرخه عمر افراد اوتيسم را تحت پوشش آموزش‌های خاص قرار دهد وجود ندارد و اين امر لزوم مرکز اوتيسم کاشان را بيشتر می‌کند.
 11. تشکیل انجمن اتیسم به‌منظور آگاهی‌رسانی و هم‌افزایی فکری جهت عزتمند شدن و توانمند ساختن خانواده­ها و کمک به دریافت خدمات استاندارد حمایتی از طرف دیگر ارگان‌ها و پیگیری حقوق این افراد کمک فراوانی خواهد کرد.

در حال حاضر شعبه انجمن اتیسم ایرانیان در کاشان فعال گشته است و در مرکز مشاوره آموزش و پرورش روزهای پنجشنبه صبح در خدمت خانواده­ها می­باشد.

رسالت، چشم‌انداز، ارزش‌ها، و اهداف

چشم‌انداز ما پيامدهاي کلي که براي رسيدن به آن‌ها کار مي‌کنيم را تعريف می‌نماید. رسالت ما توصيف کننده مشارکتي منحصر به فرد به عنوان يک مؤسسه در راستاي آن پيامدها است. اهداف ما بيانگر چيزي است که تلاش مي‌کنيم تا بدان دست يابيم و ارزش‌هايمان مبين اعتقادات کليدي و تعهداتي است که مبناي کارمان است.

رسالت

مرکز اوتيسم کاشان براي دانش آموزان، معلمان، متخصصين و والديني که به دنبال بهبود و توسعه فرصت‌ها، پيامدها، کيفيت زندگي و بهترين تکنيک‌ها در درمان افراد مبتلا به اوتيسم هستند، فرصت‌هايي چند رشته‌اي در آموزش و پرورش ارائه خواهد نمود. به‌علاوه، اين مرکز، خدمات، منابع، و اطلاعات؛ پشتيباني و راهنمايي؛ و ابزارهايي براي حمايت از جامعه و افراد که در ارتقاء آگاهي و مراقبت از اوتيسم مثمر ثمر خواهد بود، ارائه خواهد داد. اين مرکز تحت نظارت بخش خصوصي و در راستاي قوانين و مقررات آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي خواهد بود. اصل بنيادي که مبناي همه فعالیت‌های مرکز اوتيسم کاشان خواهد بود «کرامت انسان‌ها فارغ از کلاس و رتبه اجتماعي آن‌هاست». برنامه‌ها و خدمات اين مرکز در راستاي نيل به حداکثر رشد شخصي و اجتماعي افراد مبتلا به اوتيسم از طريق توانمندسازي و بالندگي افراد، ارتقاء عدالت، نوع‌دوستی، و غم‌خواری براي همه کساني است که از اوتيسم متأثر شده‌اند. اقدامات اين مرکز در جهت ارتقاء پذيرش مبتلايان به اوتيسم است به نحوي که بتوانند با عزت و احترام به عنوان اعضايي ارزشمند براي جامعه زندگي نمايند.

خدمات مرکز اوتيسم کاشان

مرکز اوتيسم کاشان به گروه‌های متعددي منجمله کودکان و افراد مبتلا به اوتيسم، والدين، دانشجويان رشته‌های مرتبط، اساتيد و متخصصان، مشاوران و... خدمات تخصصي ارائه خواهد نمود. وجه غالب در ارائه خدمات، خدمت به افراد مبتلا به اوتيسم مي‌باشد.

زندگی‌ای را تصور کنيد که دائماً با پيام‌هايي که آن‌ها را نمي‌فهميد بمباران شويد و نتوانيد براي ابراز خود کلمه‌ای را بيابيد و پيوسته احساس تنهايي و انزوا داشته باشيد. متأسفانه در کشور ما فقط دو درصد از افراد اتیسم تشخیص داده شده است. آن گروه هم با مشکلات بسیار زیادی در امر درمان، آموزش و توان‌بخشی مواجه هستند.

 در حال حاضر امکانات قابل‌قبول مالی، رفاهی، درمانی و توان‌بخشی از طرف دولت برای حمایت از افراد اتیسم وجود ندارد و صد البته در شهرهایی مثل کاشان این مشکل بسیار شدیدتر است. از یک طرف نبود مراجع ذی‌صلاح برای دادن مشاوره در جهت درمان و آموزش افراد اتیسم خانواده را دچار سردرگمی و فشار روانی زیادی کرده است و از طرف دیگر دریافت هزینه­های کمرشکن از طرف افراد سودجو در بعضی از مراکز و دادن وعده­های واهی خانواده­ها را در مضیقه گذاشته است.

متأسفانه این واقعیت تلخی است که این بیماری و اختلال رفتاری به ما بسیار نزدیک است چرا که آمار مبتلایان به اتیسم از یک در 10000 نفر به یک در 88  نفر رسیده است و این پیشرفت در ابتلا به اتیسم روزبه‌روز رو به افزایش است.

در جامعه­ای که مردم و مخصوصاً متصدیان، مسئولین ذی‌ربط و فعالان اجتماعی هنوز کمترین شناخت صحیحی از طیف اتیسم ندارند هیچ انتظاری برای عوض شدن و بهبود وضعیت زندگی خانواده و فرد اتیسم نخواهیم داشت.

در مرکز اوتيسم کاشان، با خدماتي که به اين کودکان ارائه خواهد شد، مهارت‌هايي فرا خواهند گرفت که بدانوسيله مي‌توانند استعدادهاي خود را بشناسند. از طريق همکاري با وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي درگير در اين زمينه، دامنه وسيعي از خدمات نوآورانه که نيازهاي خاص کودکان دچار به اوتيسم را برآورده خواهد نمود، ارائه خواهد گرديد. کمک به برخورداری بیماران و خانواده‌ها از خدمات استاندارد حمایتی از طریق ارتباط با نهادها و سازمان‌ها و مدیران اجرایی هدف دیگر ماست. اين خدمات از طريق تيم‌هايي با رشته‌هاي مختلف مشتمل بر روانشناسي، گفتاردرمانی، کاردرمانی و رفتاردرمانی، ارائه خواهد گرديد.