آرشیو مطالب
مدرسه نو
خبرنامه داخلی مجمع خیرین مدرسه ساز کاشان

دانلود نسخه PDF دی ماه 1393
دانلود نسخه PDF فروردین ماه 1394
مقالات و کتاب ها
سخن روز

 جهت مراجعه به کانال مجمع خیرین مدرسه ساز به آدرس ذیل مراجعه نمایید

https://telegram.me/mkhmk1384

 

قرآن برخی از کرامت های اخلاقی را در آیات زیربه ما آموزش داده است:

الف) کرامت بخشیدن به "یتیمان"، با دست مهر و لطف بر سر آنها

فجر۱۷- كَلَّا ۖ بَلْ لَا تُكْرِمُونَ الْيَتِيمَ وَلَا تَحَاضُّونَ عَلَىٰ طَعَامِ الْمِسْكِينِ

ب) مسکن نیکو و مناسب برای بی پناهان فراهم کردن

یوسف۲۱- وَقَالَ الَّذِي اشْتَرَاهُ مِنْ مِصْرَ لِامْرَأَتِهِ أَكْرِمِي مَثْوَاهُ ...

ج) پرهیز از درشتگوئی وگفتار مودب ونیکو با والدین داشتن

اسراء ۲۳- فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا

د) برخورد کریمانه با لغو و لاطائلات

فرقان ۷۲- وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا

 ه) کسب تقوا برای رسیدن به مقام کرامت 

حجرات۱۳- يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَىٰ وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا ۚ إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ ۚ

 

 

 

دانش آموزان و فرهنگيان كاشان، بانوي مدرسه ساز را تا آرامگاه ابدي اش، بدرقه كردند

news1

اين بانوي نيكوكار، همه عمرش را به تنهايي گذرانده بود و كسي چه ميدانست كه سرمايه هشتاد سال تنهايي اش را وقف علم و دانايي دختراني كرده بود كه بايد خورشيد جامعه فردا باشند.
از همه شلوغي شهر،  به گوشه اي از ميدان كمال الملك كاشان پناه برده بود و شايد در مكتب آن استاد كمال، استغنا و بي نيازي از خلق را مشق مي كرد با هيچكس پيوندي نداشت و به هيچ دل نبست و اين رازي بود كه تا لحظه مرگ سر به مهر باقي ماند.
در اين سال هاي آخرين، هر صبح و ظهر به تماشاي دختران و پسراني مي نشست كه كيف به دست راهي مدرسه مي شدند، شايد جواني اش را گام به گام با آنها دنبال مي كرد و اينچنين بود كه در آغاز دهه هشتاد كه آغاز هفتمين دهه عمرش بود ، همه دارايي اش را وقف آموزش و پرورش كرد.
در اين سال هاي آخرين عمرش با هيچكس رابطه خاصي نداشت، حتي از همه مظاهر تمدن، چشم پوشيده و به خانه اي دل بسته بود كه بايد بعد از هجران روح بلندش، روحبخش جان هاي تشنه معرفت شود.
فارغ از نگاه تنگ ما زمينينان خاك، هيچ نشانه اي از آنچه مدرنش مي دانيم، نداشت. حتي دريغ از يك تلويزيون. هنوز خانه اش را با بخاري نفتي گرم مي كرد با اين انديشه كه همه ماديات را بايد اندوخته عالم معنا كند. از مرز داشتن گذشته و باقيات صالحات را هدف گرفته بود.
همه اين اسرار نگفته، زماني گشوده شد كه يكه و تنها، همه داراي اش از اين دنياي خاكي را شامل، اسناد يك ساختمان در تهران و يك خانه به مساحت ۶۰۰ متر در ميدان كمال الملك و چند پلاك زمين را وقف كرد و بر اين تصميم لحظه اي درنگ روا نداشت.
همه اين كلمات در توصيف شنيده ها از "شمس الملوك متعبد" بانوي عارف پيشه كاشاني است كه پس از عمري، بي نشان از قال و مقال دنياي خاك، در اوج عزت و در ميان بدرقه دانش آموزان و فرهنگيان كاشان، راه به آسمان گشود تا مرگش تعبير كلام الهي شود كه گفت: "خداي، هركه را خواهد به مهرباني خويش، عزت مي بخشد."
با هربنايي كه به نام او خلق شود و با هر دانش آموزي كه از اين مدرسه ها، به خدمت خلق كمر بندد، نامي از بانويي زنده خواهد شد كه تنها زيست اما تنها نمرد و تنهايي اش، جرس، بيداري و دانايي عصرها و نسل ها شد.

دسته بندی : بانوان خیر
منبع ایمنا


برچسب ها :

۴ آبان ۱۳۹۱
0 نظر 1799 بازدید نسخه چاپی ارسال به دیگران


نظر بدهید