آدرس

کاشان، میدان جهاد، بلوار مادر، خیابان کلیم کاشانی، جنب رستوران فرهنگیان کاشان

روزهای غیرتعطیل از ساعت ۸ الی ۱۴

روزهای آذرماه سال 77 را برایم تداعی کرد که جناب آقای سیّد رحیم مدنیان مدیر کل آموزش و پرورش به کاشان تشریف آوردند، مدرسه خیّرساز شهید الماسی واقع در خیابان دکتر غزنوی ساخته می شد. از این مدیر ارزشمند خواهش کردم از مراحل ساخت و ساز دیدن فرماید، وارد سالن مدرسه شدیم، جناب آقای جوکار مسئول خدمات اداره درمورد کلاس ها و درودیوار توضیح می دادند ولی مدیر کل به نقطه دیگری توجه داشت. از ما جدا شد و به طرف نوجوانی رفت که مشغول ساختن گچ بود، مشخص شد از افاغنه است و 14 سال سن دارد و ترک تحصیل کرده، سیّد بزرگوار دقایقی با او صحبت کرد و رو به من فرمود: آقای الماسی! بچه های خانواده دار، باهوش و توانمند با یاری خانواده و هدایت معلم آینده خود را رقم می زنند و موفقند، وظیفه شما یاری کردن بازماندگان از تحصیل است که پشت و پناهی ندارند و اصلاً رسالت مدیریت جز این نیست وإلّا گروه بازماندگان از تحصیل آسایش خود و خانواده و جامعه و حتی انسان های موفق را مورد تهدید قرار می دهند و ما مسئولیم.

با نارحتی بازدید را ناتمام گذاشت یا بهتر بگویم با این نگاه عاقلانه و بیان شیوا تمام کرد و از مدرسه خارج شد و تاکید بر اینکه این فرد باید فردا سرکلاس باشد.

حدود یکماه بعد خودش زنگ زد و از وضعیت کارگر دیروز و محصل امروز پرسید و از اینکه یقین حاصل کرد دستورش اجرا شده بسیار خوشحال شد و دعا کرد. این برخورد ارزشمند مدیر باعث شد یکی از نکاتی که در آموزش و پرورش کاشان مورد عنایت خاص قرار گیرد توجه ویژه به این قشر از دانش آموزان بود. بنده هم گاهی در بازدید از مدرسه به ویژه در مهرماه لیست حاضرین را با آمار سال قبل مقایسه می کردم و از کسانی که نبودند سوال می کردم و خواهشم این بود که مدیر عزیز پیگیر تحصیل این گونه دانش آموزان باشد، همه مدیران دقت می کردند ولی در این مورد وظیفه دارم یاد کنم از زنده یاد سرکار خانم نرگس سادات حسینی که با عشق ویژه ای اینگونه دانش آموزان را یاری و حمایت می کرد.

و امّا برگردم به فرمایشات امام جمعه و تاکید این بزرگوار که صندوقی هم باید برای حمایت از دانش آموزان بی بضاعت تشکیل شود به طریقی که با ظرافت ویژه و رعایت حیطه عزت انسانی از این قشر حمایت کند. بنده عرض کردم در حافظه تاریخی فرهنگ کاشان این مهم مورد توجه قرار داشته است و در دوره ای صندوق وام شرافتی دانش آموزان به ابتکار زنده یاد حاج رضا زاهد تشکیل شد، به اینصورت که با روش ویژه ای دانش آموزان بی بضاعت شناسایی می شدند و مبلغی بعنوان وام کمک هزینه تحصیلی بدون گرفتن ضمانت و داشتن ضامن پرداخت می شد و این جمله زیبا به دریافت کننده وام هدیه می کردند که هر زمانی در زندگی شما وارد بازار کسب و کار شدید، اگر توانستید این مبلغ را به هر صندوق مشابه در هر جای دنیا پرداخت کنید...!!!


دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. لطفا فیلدهای اجباری را پر نمایید *

تشکیل اولین جلسه کمیته جوانان

پروژه ای جدید در راه است